Ile i kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku samochodowego?

Istnieją wyjątki od normy, że kupując samochód, musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zalecamy przeczytanie naszych porad, jeśli już zdecydowałeś się na markę i model pojazdu, który chcesz. Wyjaśniamy wszelkie niejasności dotyczące podatku od zakupu samochodów.

Zakup pojazdu to ekscytujące przeżycie dla każdego, kto kiedykolwiek to zrobił. Jednak emocje związane z nowym zakupem nie powinny przesłaniać oficjalnych obaw. Istnieje szereg procedur, w tym rejestracja samochodu w urzędzie, uzyskanie ubezpieczenia, złożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym oraz opłacenie podatku od zakupu samochodu.

Kto jest odpowiedzialny za zapłacenie podatku przy zakupie nowego samochodu?

Tylko nabywcy, którzy dokonali transakcji kupna-sprzedaży samochodu z osobą fizyczną w Polsce, zobowiązani są do zapłaty podatku od zakupu pojazdu. Podatku tego można uniknąć, korzystając z usług pośrednika, np. dealera samochodowego.

Osoby, które kupiły samochód za mniej niż 1000 zł są zwolnione z płacenia podatku. PCC nie jest wymagane w przypadku używanych samochodów kupowanych dla osób niepełnosprawnych.

Osoby, które są zwolnione z płacenia podatku od zakupu samochodów, należy w każdym przypadku odróżnić od osób, które podlegają opodatkowaniu. Oto ludzie, którzy są właścicielami pojazdów:

Zakupione w salonie samochodowym, zakupione w salonie samochodowym lub zakupione od osoby niezarejestrowanej w Polsce to przykłady, w których podatek akcyzowy musi być jeszcze zapłacony, jeśli prowizję zapłacił właściciel salonu.
Co do zasady, jeżeli strony transakcji mają podpisaną umowę cywilnoprawną, wymagany jest podatek od zakupu. W przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury VAT lub faktury z marżą VAT, podatek PCC nie był pobierany.

Jaki jest podatek od zakupu samochodu?

Czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu 2% podatkiem od wartości przedmiotu transakcji, takiego jak pojazd. Kupujący samochód jest odpowiedzialny za ustalenie kwoty i wpłatę na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Urzędnicy podatkowi nie będą wzywać kupującego, ale jeśli wykryją zaniedbania w tym zakresie, potraktują to jako naruszenie podatkowe. Ma pięć lat na zapłacenie należnego podatku i nie warto ryzykować, że urzędnicy zapomną lub nie zauważą. Kiedy zadzwonią poborcy podatkowi, ile będziesz musiał zapłacić? Okazuje się, że rachunek może być dość drogi.

Podatek PCC od samochodu o wartości 20 000 zł wynosi 400 zł, co jest proste do obliczenia. Jeśli organy wykryją naruszenie przepisów podatkowych, będą zobowiązane do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami i karami. Maksymalna kara to 33 000 zł. Oznacza to, że nie warto ryzykować i narażać się na ogromne kary.

Gdzie i kiedy muszę zapłacić podatek od zakupu nowego samochodu?

W ciągu 14 dni podatek musi zostać zapłacony w całości. Kupujący ma tyle samo dni na złożenie deklaracji PCC-3 (w przypadku dwóch kupujących formularz PCC-3/A jest obowiązkowy). Osoby, które złożyły deklarację, ale nie zapłaciły podatków, mogą złożyć tak zwaną „aktywną żałobę”. Podatnik oświadcza, że ​​popełnił błąd i obiecuje go naprawić, w tym przykładzie, płacąc fiskusowi należną sumę.

Oświadczenie można złożyć na różne sposoby, w tym osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub online. Urząd skarbowy w rodzinnym mieście kupującego jest tym, który najprawdopodobniej będzie w stanie pobrać podatki kupującego (właściwość miejscowa).

Istnieje możliwość, że urząd skarbowy zapyta o kwotę podatku zadeklarowaną w zeznaniu podatkowym. W takim przypadku nabywca samochodu może spodziewać się wezwania do stawienia się przed sędzią.

 

Zobacz inne:

OC na miesiąc
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Mieszkanie za odstępne

Istnieją wyjątki od normy, że kupując samochód, musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zalecamy przeczytanie naszych porad, jeśli już zdecydowałeś się na markę i model pojazdu, który chcesz. Wyjaśniamy wszelkie niejasności dotyczące podatku od zakupu samochodów. Zakup pojazdu to ekscytujące przeżycie dla każdego, kto kiedykolwiek to zrobił. Jednak emocje związane z nowym zakupem nie…

Istnieją wyjątki od normy, że kupując samochód, musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zalecamy przeczytanie naszych porad, jeśli już zdecydowałeś się na markę i model pojazdu, który chcesz. Wyjaśniamy wszelkie niejasności dotyczące podatku od zakupu samochodów. Zakup pojazdu to ekscytujące przeżycie dla każdego, kto kiedykolwiek to zrobił. Jednak emocje związane z nowym zakupem nie…

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/