Jaki jest koszt rejestracji pojazdu?

Zakup nowego lub używanego samochodu wymaga więcej niż tylko pieniędzy. Jest jeszcze kilka kosztów, które trzeba ponieść. Są to między innymi koszty związane z rejestracją pojazdu.

Między innymi jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy, gdy nabywamy używany pojazd od osoby fizycznej. Jesteśmy również zobowiązani do zarejestrowania / odnotowania naszego zakupu samochodu w dziale komunikacji. Zapewniamy wskazówki dotyczące procesu rejestracji i związanych z nim opłat.

Jaki będzie koszt rejestracji pojazdu osobowego?

Rejestracja auta kosztuje nas średnio 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Na sumę tę składa się szereg opłat, w tym:

Wydanie zezwolenia czasowego kosztuje 13,50 zł, dowodu rejestracyjnego 54 zł, znaków legalizacyjnych 12,50 zł, nalepki kontrolnej 18,50 zł, a tablic rejestracyjnych 80 zł. Opłata rejestracyjna kosztuje 2 zł.
Czy można zaoszczędzić około 100 zł na opłatach rejestracyjnych?

Obniżenie ceny zakupu i rejestracji pojazdu to coś, co jest wykonalne. Dotyczy to nabytego samochodu, który jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, w której jesteśmy zarejestrowani. Wtedy nie będziemy musieli się martwić o wymianę tablic rejestracyjnych lub naklejki kontrolnej, która może znajdować się na przedniej szybie samochodu. W rezultacie zakup samochodu w okolicy może pomóc nam zaoszczędzić pieniądze.

Ile pieniędzy naprawdę zaoszczędzimy dzięki tym wysiłkom? W takim przypadku za rejestrację zapłacimy zaledwie 81 zł, co oznacza, że ​​obniżymy opłatę rejestracyjną o 99,50 zł, ponieważ nie będziemy musieli tworzyć nowych tablic rejestracyjnych, co skutkować będzie znacznym obniżeniem opłaty rejestracyjnej.

Jakie są opłaty celne związane z rejestracją samochodu?

Musimy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć z różnych przyczyn. Może się to zdarzyć, jeśli spełniony jest którykolwiek z następujących warunków:

Ponieważ jesteśmy nowymi właścicielami auta (lub jego współwłaścicielami), nie możemy stawić się w dziale komunikacji – zamiast tego musimy przygotować dokument weryfikujący udzielenie pełnomocnictwa, który podlega opłacie skarbowej 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na fakt, że nie posiadamy karty pojazdu (proszę zwrócić uwagę, że taka sytuacja dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł (75,50 zł) .
Jakie inne opłaty można ponieść? Na przykład te dotyczące nadawania indywidualnych tablic rejestracyjnych. Wiąże się to ze znacznym nakładem finansowym sięgającym nawet 1000 zł.

Jakie dokumenty muszę mieć przy rejestracji samochodu?

Jakich dokumentów będziemy potrzebować, aby zarejestrować używany samochód? Przede wszystkim musimy mieć na uwadze cały zbiór dokumentów, które będą wymagane do zakończenia procedury rejestracyjnej. Jeśli tego nie zrobisz, cała operacja może zająć dużo czasu.

Zabierzmy te do pracy z nami:

Wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie lokalnego wydziału komunikacji lub na stronach urzędów); poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym dozorem technicznym; dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.); istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub odpis z KRS (jeśli jesteśmy nowym właścicielem).
Ubezpieczenie OC (dostępne do wglądu) – władze mogą również sprawdzić w bazie UFG, czy pojazd jest objęty aktualną polisą.
Uwaga! Jeżeli rejestracja dotyczy pojazdu, który został sprowadzony do Polski i jest rejestrowany po raz pierwszy w naszym kraju, musimy przekazać władzom przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży oraz dokumenty pojazdu. Do tłumaczenia na język polski należy korzystać z usług tłumacza przysięgłego. Zazwyczaj koszt takiej usługi to kilkadziesiąt złotych za stronę.

Jeżeli nasz pojazd został sprowadzony z innego kraju, do dokumentacji musimy dołączyć również następujące informacje:

W przypadku zakupu samochodu na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy), dokument potwierdzający odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej w przypadku, gdy samochód został sprowadzony spoza Unii Europejskiej (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Z drugiej strony podejmując decyzję o zakupie nowego samochodu w salonie powinniśmy mieć na uwadze, że certyfikat WE, a także „deklaracja danych i informacji o pojeździe niezbędnych do prowadzenia pojazdu”

 

 

Zobacz również:

Zmiana danych w polisie OC

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie

Nieważny dowód osobisty

Zakup nowego lub używanego samochodu wymaga więcej niż tylko pieniędzy. Jest jeszcze kilka kosztów, które trzeba ponieść. Są to między innymi koszty związane z rejestracją pojazdu. Między innymi jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy, gdy nabywamy używany pojazd od osoby fizycznej. Jesteśmy również zobowiązani do zarejestrowania / odnotowania naszego zakupu samochodu w dziale…

Zakup nowego lub używanego samochodu wymaga więcej niż tylko pieniędzy. Jest jeszcze kilka kosztów, które trzeba ponieść. Są to między innymi koszty związane z rejestracją pojazdu. Między innymi jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy, gdy nabywamy używany pojazd od osoby fizycznej. Jesteśmy również zobowiązani do zarejestrowania / odnotowania naszego zakupu samochodu w dziale…

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/